Nauka języków w Centrum

Zdjęcie ilustracyjne
Poprzednia nazwa jednostki obowiązywała przez 70 lat. W tym czasie zakres zadań Studium znacznie się poszerzył fot. fot. Andrzej Romański

1 stycznia 2023 r. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK przekształciło się w Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych. – Nowa nazwa znacznie lepiej odzwierciedla profil działalności naszej jednostki – mówi Adam Czajkowski, dyrektor UCJO.

Zmianę nazwy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych na Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych wprowadza Zarządzenie nr 196 rektora UMK z 20 grudnia 2022 r.

- Poprzednia nazwa powstała w momencie powołania jednostki w strukturze uniwersytetu, czyli w roku 1953, a więc obowiązywała przez 70 lat. Przez lata zakres zadań realizowanych przez Studium znacznie się poszerzył – mówi dyrektor  Adam Czajkowski.
Adam Czajkowski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych
fot. Andrzej Romański

Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych to ogólnouniwersytecka jednostka dydaktyczna, której głównym celem jest rzetelne i profesjonalne kształcenie językowe studentów UMK na poziomach określonych w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Jednak organizacja i prowadzenie lektoratów języków specjalistycznych to niejedyne zadanie Centrum.

UCJO dokonuje licznych tłumaczeń publikacji naukowych, a także różnych dokumentów na potrzeby administracji uniwersyteckiej. Studenci w Centrum mogą uzyskać pomoc w zakresie weryfikacji tłumaczeń tytułów prac dyplomowych oraz dokumentów potrzebnych przy wyjazdach w ramach międzynarodowych programów wymian studenckich. Doktoranci mają możliwość uczestniczyć w regularnie prowadzonych warsztatach przygotowujących do pisania artykułów naukowych w języku angielskim lub niemieckim.

W ostatnich latach UCJO organizuje i prowadzi szkolenia językowe w ramach rozmaitych programów europejskich, wliczając w to zajęcia przygotowujące kadrę dydaktyczną UMK do prowadzenia zajęć w języku angielskim. Bliska współpraca z Fundacją Fulbrighta oraz czołowa lokata zajęta w konkursie dla uniwersyteckich jednostek językowych przez tę fundację zaowocowały lektoratami prowadzonymi przez amerykańskich nauczycieli dla części studentów naszego uniwersytetu.

Z oferty Uniwersyteckiego Centrum Języków Obcych korzystać mogą nie tylko studenci, lecz również pozostali członkowie społeczności UMK, a także osoby spoza uczelni, które pragną swoje kompetencje językowe szlifować w murach uniwersytetu.